Wednesday, April 20, 2011

Vlog : HomeMade Cinnamon Rolls

There is a first time for everything, right?  This was our first attempt at a vlog.  Truth be told, I can’t stand cameras and I really do not enjoy being recorded.  I sucked it up because I wish I had this when I made these cinnamon rolls for the first (and second and third) time.  I thought it would make it easier to see how simple it is to make homemade cinnamon rolls versus post the recipe that I use from eHow.  This recipe is not exactly healthy, but they are really good and extremely simple to make.  They store well for several days in a Tupperware container (though they don’t last more than 3 days in our home).  We like ours warm, so we nuke them in the microwave for 30 seconds before eating.

If you make a healthier version of these cinnamon rolls, I want to know about it! What did you substitute and how did they taste?

Finished Product
Cost Analysis:

Tube of Cinnamon Rolls from Aldi’s : $1.89 (Yield: 8)
$1.89 / 8 = $0.24/cinnamon roll

Homemade Cinnamon Rolls: $0.78 (Yield: 16)
$0.79 / 16 = $0.05/cinnamon roll

This is how I came up with this cost:

  • Flour - $0.14
    • 4 cups per lb
    • $1.39/5 lbs = $0.278/lb
    •  $0.278/4 cups = $.0695/cup
    • 2 cups used = $0.139
  • Sugar - $0.15
    • 2 cups per lb
    • $2.39/4 lbs = $0.5975/cup
    • 1/4 cup used = $0.149
  • Brown Sugar - $0.13
    • 2 cups per 2 lb bag
    • $0.99/ 2 lb bag = $0.495/cup
    • 1/4 cup used = $0.1275
  • Butter - $0.22
    • 4 sticks - $0.69
    • $0.1725/stick
    • 1 1/4 sticks used = $0.2156
  • Milk - $0.08
    • 1 gallon is $1.99
    • 16 cups per gallon - $.1243/cup
    • 2/3 cup used = $0.0828
  • Cinnamon - pennies (assuming $0.03)
  • Baking Powder - pennies (assuming $0.03)
     But the question is, are they good?

I think the face says it all... (and puppy begging)



  1. Great job, Meg! I loved watching...can't wait for more!

  2. Thanks for sharing this recipe. It is much easier sounding than the one I am currently using from Pioneer Woman. While I love her recipe, I don't always have the time it takes. I look forward to reading more of your blog and getting your tips for living more frugally. That is something we are wrorking on. Also, thanks for checking out and commenting on my blog.

  3. Those look really good! They are one of my weaknesses. I got your comment on my blog and came over and am following you also thru GFC. If you need me to follow something else, just ask and I will. After all, we are all in this together so we need to support each other. Thanks for stopping by.


  4. Stopping by (late) from UBP11. Thanks for visiting my blog Tales from the Motherhood and Confessions of a Former Child Actress!
    Those cinnamon rolls look awesome!!!
    And I can'e believe how much debt you have paid off since jan 2010- AWESOME!

  5. The rolls look yummy!!! I have made them in awhile, now I'm really craving one!!